Svet-Stranek.cz
Šumavská levandule

Pro ty,co milují levanduli :-):

Pro ty,co milují levanduli :-)

Více informací, nápadů a receptů najdete na fcb.
Stačí se přihlásit do skupiny
ŠUMAVSKÁ LEVANDULE a nic Vám neuteče :-)
nebo koukněte na instagram
sumavska_levandule
Náš příběh :-)

Miluji vůni Levandule a pěstuji ji již 10 let na své zahrádce.

Začalo to jedním a pak druhým keříkem jen tak na okrasu. Květy jsem nakládala do oleje a sušila na dekoraci. Ani jsem nevěděla ,co jiného ,by se s ní dalo dělat.

Druhým rokem se sama vysemenila a na podzim jsem našla několik nových již vzrostlých rostlinek. Ty jsem si dala do květináčků a nechala přezimovat ve skleníku.Levandule pěkně rostla a já jí z jara udělala další místo a vysadila ji okolo plotu.

Z květů jsem začala dělat levandulový sirup a bylo potřeba více rostlinek.

Tak jsem v létě 2016 namnožila asi 400 nových sazeniček. Ale ne všechny se zakořenily. Nechala jsem je přezimovat ve skleníku a na jaře jsem měla 250 krásných sazeniček.

Na jaře 2017 jsem je zasadila na připravený kus políčka. Ale protože bylo pěkné počasí,tak jsem je zasadila ještě před 12 květnem(Pankrác,Servác,Bonifác) A přišel poslední mrazík,který byl dost silný a většina sazenic zmrzla. Zbylo jich asi jen 10 ks :-(

Tak jsem se dala do množení nových sazeniček a v létě 2017 jsem jich namnožila asi 700 ks. Na podzim 2017 manžel připravil jiné políčko. Takové,aby se mohlo postupně rozšiřovat a bylo více prostoru okolo. Sazeniček přezimovalo asi 500 ks a tak jsem měla dostatek sazenic
.
Nakonec jsem v červnu 2018 vysázela na políčko 350 ks sazenic. Tentokrát vše dobře dopadlo a sazenice se všechny zakořenily.

V létě 2019 se bude již možné těšit s krásných květů, ze kterých ,,uvařím“ lahodný levandulový sirup.

Na jaře 2020 jsem zasadila dalších 50 sazenic levandule a tak má políčko 400 ks :-)
JAKÉ ZNÁME DRUHY LEVANDULE
Co se pěstování levandule týče, nejkvalitnější levandule lékařská (Lavandula angustifolia) se
vyskytujete v nadmořských výškách mezi 800–1300 m. Levandule širokolistá (Lavandula latifolia) se pěstuje v oblastech s nižší nadmořskou výškou a její olej už nepatří k tak kvalitním. Křížením vznikl hybrid těchto dvou druhů, levandule prostřední (Lavandula intermedia), pěstovaná v nížinách a mající méně kvalitní olej.
návštěvníků stránky
celkem49 706
tento týden245
dnes1